مجموعه کودک باهوش و خلاق (یک سالگی)

 

 1. این مجموعه برای چه گروه سنی مناسب است؟
 2. این مجموعۀ آموزشی شامل چه چیزهایی است؟
 3. کتاب‌های این مجموعه شامل چه مطالبی هستند؟
 4. آیا این مجموعه دارای اعتبار علمی و تأیید شده است؟
 5. نویسندۀ این مجموعه چه سوابق علمی و پژوهشی دارد؟
 6. آیا این مجموعه کمکی به پرورش هوش و مهارت‌های کودک یک ساله می‌کند؟
 7. فلش کارت‌های این مجموعه چه چیزهایی را به کودک آموزش می‌دهند؟
 8. چگونه باید فلش کارت‌ها را به کودک آموزش دهیم؟
 9. سیستم سنجش و ارزیابی دوره ای کودک چه فایده ای دارد؟
 10. سیستم سنجش و ارزیابی کودک به طور مرتب و مستمر چه فایده‌ای دارد؟
 11. آیا آموزش‌های این مجموعه برای کل دورۀ یک سالگی کفایت می‌کند؟
 12. چه زمان‌هایی بهتر است بازی و آموزش‌ها را با کودک یک ساله انجام دهیم؟
 13. از اپلیکیشن موبایل چگونه استفاده کنیم؟
 14. با برگۀ سنجش و ارزیابی هوش و مهارت‌های کودک یک ساله چکار کنیم؟
 15. چگونه می توانم این مجموعه را تهیه کنم؟
 16. پس از سفارش و پرداخت،‌چه زمانی محصول را دریافت می کنم؟
 17. هزینۀ ارسال چقدر خواهد بود؟
 18. چقدر طول می کشد تا محصول به دستم برسد؟
 19. چطور مطمئن باشم محصول به دستم می رسد؟
 20. آیا مجموعه های خریداری شده از لحاظ کیفیت و محتوا تضمینی دارند؟

 

 

 1. این مجموعه برای چه گروه سنی مناسب است؟

این مجموعه برای کودکان دوازده تا بیست و چهار ماهه (یک ساله) مناسب است . البته کودکان پس از 10 ماهگی می توانند از برخی بازی های مقدماتی آن استفاده کنند.

 1. این مجموعۀ آموزشی شامل چه چیزهایی است؟

مجموعه “کودک باهوش و خلاق – یک سالگی” شامل دو جلد کتاب برای والدین، یکصد عدد فلش کارت دورو (200 تصویر) بصورت تمام رنگی، لوح فشرده (دی وی دی) روش آموزش فلش کارت ها، اپلیکیشن موبایل (اندروید) فلش کارت ها،‌ برگۀ سنجش و مهارت های دوره ای کودک یک ساله و یک برگۀ راهنمای کار با مجموعه است.

 1. کتاب‌های این مجموعه شامل چه مطالبی هستند؟

اولین کتاب این مجموعه به نام “پرورش هوش و توانایی‌های کودک یک ساله” شامل یکصد و بیست صفحه است که تعداد 136 بازی مختلف را در بر می گیرد. این کتاب به شش بخش تقسیم شده است و به ترتیب مهارت‌های شناختی، مهارت‌های گفتاری و شنیداری، مهارت‌های حرکتی، مهارت‌های تعاملی و اجتماعی، مهارت‌های تن آگاهی و خودیاری و بازی با فلش کارت‌ها را شامل می‌شود. آموزش‌های این کتاب به صورت بازی‌هایی ساده برای کودکانی یک ساله در نظر گرفته شده است. پیشنهاد می شود والدین هر روز یک یا دو  بازی را از هر بخش انتخاب کنند و با کودک خود به طور مستمر انجام دهند.

دومین کتاب این مجموعه به نام “سنجش هوش و توانایی‌های کودک یک ساله” شامل هشتاد صفحه می‌باشد. این کتاب به پنج‌بخش تقسیم شده است و هر بخش یک محدودۀ سنی خاص از یک سالگی را در بر می‌گیرد. هر یک از این بخش‌ها مهارت‌های مختلف شناختی، گفتاری و شنیداری، حرکتی، تعاملی و اجتماعی، تن آگاهی و خودیاری را با طرح سؤالاتی از والدین مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهد. کودک یک ساله در هر دوره ای که قرار داشته باشد والدین می‌توانند مهارت و توانایی‌های اش را به طور علمی و دقیق به وسیلۀ این کتاب مورد ارزیابی قرار داده و نقاط ضعف و قوت کودک خود را شناسایی کنند.

 1. آیا این مجموعه دارای اعتبار علمی و تأیید شده است؟

این مجموعه براساس رشد شناختی(ذهنی) کودک یک ساله و بر اساس منابع معتبر روان‌شناسی نوشته شده است. بازی‌هایی که برای کودک یک ساله به صورت طبقه‌بندی شده ارائه گردیده است از منابع معتبر داخلی و خارجی گردآوری شده اند. برخی از بازی ها بر اساس فرهنگ و الگوی خانواده ایرانی بومی سازی شده و سعی گردیده است با ساده‌ترین ابزار و وسایل قابل دسترس در منزل و خارج از منزل قابل اجرا باشند. سیستم سنجش و ارزیابی کودک بر اساس تحقیقات دکتر آدرین آکرز (Adrienne Akers)و همکاران، با استفاده از کتاب “A Developmentally Based Assessment and Intervention Program for Infants and Preschoolers” تهیه شده است.

 1. نویسندۀ این مجموعه چه سوابق علمی و پژوهشی دارد؟

داریوش صادقی کارشناس ارشد روان شناسی و عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان می باشد. وی از سال 1378 علاوه بر فعالیت‌های تدریس و آموزش کودکان، به تألیف و نگارش کتاب‌های آموزشی و روان‌شناسی کودکان پرداخته است. محور فعالیت های ایشان روش های آموزشی به کودکان از تولد تا پایان دبستان بوده است و به طور تخصصی در زمینۀ اختلال های یادگیری کودکان فعالیت پژو هشی انجام داده است. تا کنون بیش از 15 مقاله و کتاب پژوهشی در زمینه اختلال های خواندن،‌ دقت و توجه،‌ دیکته نویسی، ریاضیات و غیره  از ایشان منتشر شده است. تا شهریور سال 1397 مجموعاً حدود 250 جلد کتاب در حوزۀ آموزش و روان شناسی کودکان از وی به چاپ رسیده است. در حال حاضر وی مشغول تألیف یک سیستم جامع آموزشی، تربیتی و روان شناسی برای کودکان،‌ از نخستین ماه های تولد تا پایان دبستان است.

 1. آیا این مجموعه کمکی به پرورش هوش و مهارت‌های کودک یک ساله می‌کند؟

هر کودکی پس از تولد حدوداً از دو ماهگی به بعد متناسب با رشد شناختی (ذهنی)،‌ جسمی و توانایی‌های فردی بهتر است تحت آموزش‌های متناسب با سن خودش قرار بگیرد. این آموزش‌ها هیچ‌گونه بار اضافی را به کودک تحمیل نمی‌کند بلکه کمک می کند کودک متناسب با سن و دورۀ رشد، مهارت‌ها و توانایی‌های لازم و مربوط به آن دوره را به خوبی فرا بگیرد و مراحل رشد ذهنی و جسمی را، ‌پله پله طی کند. این مجموعه کمک می‌کند تا والدین با آگاهی کامل و به صورت هدفمند هوش و مهارت‌های کودک یک سالۀ خود را پرورش‌دهند و بعد ارزیابی ماهیانه و دوره ای،‌ از پیشرفت نرمال فرزند خود مطمئن باشند.

 1. فلش کارت‌های این مجموعه چه چیزهایی را به کودک آموزش می‌دهند؟

در این مجموعه تعداد یکصد عدد فلش کارت رنگی که مجموعاً دویست تصویر را در بر می‌گیرند برای آموزش کودکان یک ساله در نظر گرفته شده است. این فلش کارت‌ها به ترتیب دارای شمارۀ صفحه از یک تا دویست می‌باشند. فلش کارت‌ها به موضوعات آموزش اسامی میوه‌ها، حیوانات، اشیا، اعضای اصلی بدن، احساس‌ها، حرکات، خوراکی‌ها، رنگ‌ها، مفاهیم ابتدایی و آموزشی تصویری کلمات (بر اساس روان‌شناسی گشتالت) طبقه‌بندی شده اند که با رنگ بندی حاشیۀ فلش کارت‌ها قابل تشخیص هستند.

 1. چگونه باید فلش کارت‌ها را به کودک آموزش دهیم؟

برای آموزش فلش کارت‌ها به کودکان یک ساله،‌ بازی و روش‌های مختلفی ارائه شده است. والدین گرامی می‌توانند با مراجعه به کتاب پرورش هوش و توانایی‌های کودک یک ساله بخش ششم (صفحه 110) برخی از روش‌های بازی با فلش کارت ها را مشاهده کنند. همچنین توصیه می‌شود قبل از به‌کارگیری فلش کارت‌ها، راهنما و روش آموزش فلش کارت ها را به وسیلۀ لوح فشرده (دی وی دی) داخل مجموعه مشاهده نمایند. روش‌های متفاوتی جهت کار با فلش کارت‌ها و نحوۀ آموزش مفاهیم به کودکان یک ساله در فیلم آموزشی ارائه شده است.

 1. سیستم سنجش و ارزیابی دوره ای کودک چه فایده ای دارد؟

ارزیابی و سنجش دوره ای کمک می‌کند تا والدین در هر دوره از رشد کودک یک ساله مطمئن باشند که کودک مراحل رشد جسمی و ذهنی را به خوبی طی کرده است و با نقاط ضعف و قوت کودک خود آشنا می شوند. مثلاً کودکان به‌تدریج از ده ماهگی به بعد می‌توانند با تکیه دادن قسمتی از کف دست خود روی زمین،‌ اشیای کوچک به اندازۀ یک نخود و لوبیا را با کمک انگشت شست و اشاره از روی زمین بردارند. اگر در ارزیابی‌های دوره ای متوجه شویم که کودک مهارت کافی برای انجام این کار را هنوز کسب نکرده است می‌توانیم با انجام بازی‌های مناسب و مربوط به مهارت‌های حرکتی ظریف، این نقطه ضعف کودک را به مرور برطرف کنیم.

 1. سیستم سنجش و ارزیابی کودک به طور مرتب و مستمر چه فایده‌ای دارد؟

وقتی به طور مرتب و مستمر توانایی و مهارت‌های مختلف کودک را مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهیم،‌ به مرور متوجه برخی از نقاط ضعف یا قوت کودک خود می‌شویم. مثلاً متوجه می‌شویم که کودک مان نسبت به محدودۀ سنی اش و حتی نسبت به کودکان هم سن و سال خودش برخی از مهارت‌ها را زودتر یاد می‌گیرد و نسبت به سایرین بهتر انجام می‌دهد، یا این که کودک نسبت به محدودۀ سنی خود هنوز نتوانسته است برخی از مهارت‌های حرکتی، شنیداری یا گفتاری را به خوبی کسب کند. در مورد نقاط ضعف، ‌می‌توانیم با مداخله زودهنگام و با آگاهی، آن مشکل را رفع کنیم و نگذاریم نقاط ضعف به یک مشکل یا اختلال یادگیری در کودک منجر شوند.

ضمناً با کنار هم گذاشتن مجموعۀ این ارزیابی‌ها پس از سه تا چهار سالگی،‌ می توانیم هوش،‌ مهارت و استعداد های کودک را بهتر تشخیص دهیم و به طور هدفمند کودک را در مسیر صحیح آموزشی که هوش و استعداد مناسب آن را دارا است قرار دهیم.

 1. آیا آموزش‌های این مجموعه برای کل دورۀ یک سالگی کفایت می‌کند؟

بازی‌های مطرح شده در کتاب “پرورش هوش و توانایی‌های کودک یک ساله” و همچنین آموزش‌های مربوط به فلش کارت‌ها،‌ مجموعه تقریباً کاملی از آموزش‌های مربوط به یک سالگی را در اختیار والدین قرار می‌دهد اما والدین گرامی می‌توانند با الگوبرداری از بازی‌ها و مفاهیم فلش کارت ها،‌ با توجه به وقت خود،‌ علاقمندی و توانایی یادگیری کودک،‌ مطالب متنوع دیگری را به کودک آموزش دهند.

 1. چه زمان‌هایی بهتر است بازی و آموزش‌ها را با کودک یک ساله انجام دهیم؟

کودکان یک ساله به طور معمول نمی‌توانند برای مدت زیادی به یک موضوع دقت و توجه کنند و با محرک‌های مختلف محیطی به‌سرعت حواسشان پرت می‌شود. بازی‌های کتاب را بخوانید و به هر صورتی که مناسب می‌دانید کودک را به آن بازی تشویق و ترغیب کنید. وقتی یک بازی را با کودک انجام دادید سعی کنید با کمی خلاقیت در بازی تنوع ایجاد کنید. کودکان یک ساله به سرعت از یک بازی خسته می‌شوند و دوست دارند یک بازی جدید دیگر را تجربه کنند. بازی ‌ها را در زمان خواب آلودگی، گرسنگی یا بی‌حوصلگی کودک انجام ندهید. مخصوصاً هنگام بازی با فلش کارت ها باید زمانی را انتخاب کنید که محیط شلوغ نباشد و حواس کودک به چیزی مانند تلویزیون یا صدای ضبط و … پرت نشود.

 1. از اپلیکیشن موبایل چگونه استفاده کنیم؟

اپلیکیشن موبایل را می‌توانید با استفاده از راهنمای داخل مجموعه “کودک باهوش و خلاق یک سالگی” دریافت نمایید. این اپلیکیشن صرفاً برای موبایل های دارای سیستم عامل اندروید( نسخه 5 به بالا) نوشته شده است. این برنامه مجموعه ای از فلش کارت های یک سالگی به صورت تصویری می‌باشد و والدین می‌توانند در محیط های مختلف بدون استفاده از فلش کارت ها برخی از مفاهیم و اسامی را به کودک آموزش دهند. ضمناً برخی از بازی های مربوط به این اپلیکیشن و کار با آن در بخش ششم، انتهای کتاب “پرورش هوش و توانایی کودک یک ساله”‌  صفحۀ 110 به بعد آورده شده است.

 1. با برگۀ سنجش و ارزیابی هوش و مهارت‌های کودک یک ساله چکار کنیم؟

توصیه می شود با مراجعه به کتاب “سنجش هوش و توانایی‌های کودک یک ساله”  هر یک از سوالات را بخوانید و آن را با کودک انجام دهید و مطمئن شوید که کودک می‌تواند یا نمی‌تواند آن را انجام دهد. سپس در برگۀ سنجش و ارزیابی هوش و مهارت‌های کودک یکی از پاسخ های ” بله – نه – گاهی اوقات ” را علامت بزنید.

به طور مستمر و مداوم در پایان هر دوره این ارزیابی را انجام دهید. در پایان یک سالگی این برگه را نگهداری کنید. این سیستم ارزیابی در مجموعه های دو،‌ سه و چهارسالگی هم ارائه می شود.

با ورود اطلاعات و پاسخ های درج شده در سامانۀ ارزیابی و سنجش هوش و مهارت های کودک (‌که به زودی توسط این مجموعه راه اندازی می شود) شما می توانید نمودار پیشرفت، رشد نرمال و نقاط قوت و ضعف شناختی و استعداد کودک خود را مشاهده نمایید. ( این سیستم فقط برای کسانی قابل اجرا و استفاده است که ارزیابی کودک را به طور مستمر از سن یک سالگی به بعد انجام داده باشند. البته سایرین می توانند از سایر قابلیت های سامانه بهره مند شوند). این کار شما را در شناخت بهتر توانایی و استعداد کودک یاری می دهد و یک سیستم آموزشی بر اساس تفاوت های فردی به شما ارائه می دهد که می توانید به طور هدفمند کودک را در آن مسیر هدایت کنید.

 1. چگونه می توانم این مجموعه را تهیه کنم؟

با مراجعه به سایت و فروشگاه اینترنتی www.techoosh.com  یا ketabekoodak.ir می توانید محصول خود را انتخاب،‌ سپس آدرس دقیق و اطلاعات خود را به همراه تلفن همراه و ثابت و کدپستی وارد نمایید و پس از ورود به درگاه پرداخت بانک نسبت به واریز وجه اقدام کنید.

می توانید با تلفن های مراکز فروش تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی اعلام فرمایید. پس از دریافت شماره کارت و واریز وجه کتاب و هزینه پستی، کتاب یا مجموعه برای شما ارسال می شود.

 1. پس از سفارش و پرداخت،‌چه زمانی محصول را دریافت می کنم؟

یک روز پس از سفارش و خرید اینترنتی یا تلفنی کلیۀ محصولات و بسته ها،‌ تحویل پست داده می شوند. ( اگر تا ساعت 20 روز شنبه سفارش دهید،‌ محصول شما روز یکشنبه صبح تحویل پست می گردد)

ارسال با پیک ( فقط برای شهر تهران) در همان روز یا زمانی که شما تعیین می کنید انجام می شود.

 1. هزینۀ ارسال چقدر خواهد بود؟

هزینۀ پست محصولات تا 2 کیلو گرم به مبلغ 5000 تومان است. این مبلغ هنگام خرید از فروشگاه اینترنتی با هزینۀ کتاب جمع شده و به مبلغ سبد خرید شما اضافه می شود.

هزینۀ ارسال با پیک موتوری در تهران با توجه به مسافت متفاوت است. پس از اعلام آدرس دقیق و مشخص شدن محدودۀ آدرس،‌ هزینۀ پیک مشخص شده و با هماهنگی شما و موافقت با مقدار هزینۀ پیک، کتاب ها یا مجموعه برایتان ارسال می گردد.

 1. چقدر طول می کشد تا محصول به دستم برسد؟

برای مرسولات پستی در تهران و شهر های همجوار حدود یک تا دو روز کاری محصول را دریافت می کنید.

مرسولات سایر استان های کشور با توجه به مسافت حدود 2 تا 5 روز کاری تحویل می گردد.

 1. چطور مطمئن باشم محصول به دستم می رسد؟

کلیۀ محصولات با “پست سفارشی”  و کدرهگیری ارسال می گردند. جهت پیگیری مرسوله می توانید کد پیگیری خود را از مسئول فروشگاه و یا رابط کاربری خود دریافت و از طریق سامانۀ رهگیری مرسولات پستی به آدرس (newtracking.post.ir) آن را پیگیری نمایید.

مرسولاتی که با پیک موتوری یا آژانس (فقط شهر تهران) ارسال می شوند،‌ با هماهنگی کامل طرفین صورت گرفته و سپس ارسال می‌شوند.

 1. آیا مجموعه های خریداری شده از لحاظ کیفیت و محتوا تضمینی دارند؟

کلیۀ مجموعه های خریداری شده از سایت تِک هوش و کتاب کودک دارای گارانتی کیفیت هستند. والدین گرامی در صورت عدم رضایت از محصول یا محتوای آن می توانند محصول را ( فقط به فروشگاه مرکزی) مرجوع و هزینۀ  پرداختی خود را دریافت نمایند. لازم به ذکر است که محصول نباید مخدوش و خراب شده باشد یا کودک بخشی از آن را رنگ یا خط خطی و کثیف کرده باشد. ضمناً استرداد محصول باید حداکثر یک هفته پس از خرید و زمان واریز وجه صورت گیرد و بدون کم و کاست به فروشنده بازگردانده شود. هزینۀ پستی اولیه مسترد نمی گردد و فقط قیمت خود محصول بازپرداخت می شود. همچنین برای کتاب هایی که خارج از مجموعه و پَک ( جعبه یا بسته) باشند و یا به صورت تکی خریداری شده باشند این قانون صدق نمی کند و وجهی مسترد نمی شود.